زنان

آخرین اخبار گزارشها وتحلیلها درباره زنان وخانواده

رئيس مركز تحقيقات سرطان زنان با بيان اين كه هم اكنون سرطان گردن رحم دومين علت مرگ زنان پس از سرطان پستان در دنيا است، گفت: ساليانه 500 هزار نفر در دنيا به سرطان گردن رحم مبتلا مي‌شوند كه نيمي از اين افراد جان خود را براثر اين بيماري از دست مي‌دهند.

 

 

دكتر قائم مقامي يك جراح و متخصص زنان و زايمان و فوق تخصص انكولوژي زنان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با تاكيد بر اين كه سرطان گردن رحم در كشورهاي در حال توسعه جزو شايع‌ترين سرطان‌ها در زنان به شمار مي‌آيد، اظهار كرد: اين سرطان در رده سني 15 تا 44 سال (سنين باروري) بروز مي‌كند، البته با غربالگري (پيشگيري ثانويه) مي‌توان از ميزان مرگ ناشي از آن كاست.

وي با تاكيد بر اين كه 80 درصد مرگ ومير سرطان گردن رحم در كشورهاي در حال توسعه است، گفت: در كشورهاي توسعه يافته نظير كشورهاي اروپايي و غربي با انجام پاپ اسمير توانسته‌اند مرگ و مير ناشي از سرطان را به ميزان قابل توجهي (75 درصد) كاهش دهند.

رييس مركز تحقيقات سرطان زنان با تاكيد بر ضرورت تشخيص و درمان زودهنگام سرطان گردن رحم، افزود: براي تبديل يك سلول پيش سرطاني به نوع مهاجم 10 سال زمان نياز است.

دكتر قائم مقامي با بيان اين كه با تشخيص زودهنگام، امكان درمان جراحي و سرپايي سرطان گردن رحم وجود دارد، افزود: غربالگري، پيشگيري ثانويه و واكسيناسيون عليه ويروس زگيل تناسلي (يك عامل خطر براي ابتلا به سرطان گردن رحم) پيشگيري اوليه است.

وي با بيان اين كه هنوز تست پاپ اسمير با 20 تا 30 درصد موارد منفي كاذب جزو تست‌هاي تشخيصي به شمار مي‌آيد، گفت: البته نتايج اين تست مي‌تواند به علت تكنيك غلط نمونه‌برداري؛ اين كه بسياري از سلول‌هاي كنده شده به همراه آبسلانگ (وسيله نمونه گيري) دور ريخته شود و يا سلول به درستي بر روي لام كشيده نشود، يا ممانعت رويت سلول‌هاي اپي‌تليال به علت پوشش سلول‌هاي التهابي و خوني و نيز در نهايت دير ثابت كردن سلول‌هاي نمونه گيري نتيجه گزارش با نتيجه واقعي مي‌تواند مغايرت داشته باشد.

دكتر قائم مقامي به زنان در سنين باروري توصيه كرد: پس از داشتن نخستين تجربه تماس جنسي ساليانه (تا سه بار) با انجام پاپ اسمير از عدم ابتلاي خود به سرطان گردن رحم اطمينان حاصل كنند و چنانچه تا سه سال نتيجه تست منفي شد، بنابر نظر پزشك معالج هر سه سال يك بار اين تست تكرار شود.

رييس مركز تحقيقات سرطان زنان تست Liquid Base يا "تين پرپ" را روش ديگري براي تشخيص زودهنگام سرطان گردن رحم عنوان كرد و افزود: در اين روش با استفاده از Brush و با چرخش دوراني 360 درجه بر روي دهانه رحم سلول‌هاي اپي تليالي (پوششي) كنده و در داخل مايع غوطه‌ور مي‌شود و برخلاف پاپ اسمير هيچ سلولي از دست نمي رود.

وي با بيان اين كه در اين شيوه از نمونه گيري سلول‌هاي التهابي، خوني و حتي موكوس باعث محو شدن سلول‌هاي اپي تليالي (پوششي) دهانه رحم نمي‌شود، گفت: هر چند اين روش در ابتدا طرفداران بسياري داشت، اما مطالعات بعدي نشان داد كه نمونه‌گيري به اين روش ارجحيت زيادي نسبت به پاپ اسمير ندارد.

دكتر قائم مقامي با اشاره به مسايل فرهنگي، اخلاقي و شيوع بي‌بندوباري‌ها و افزايش روابط جنسي خارج از چارچوب خانواده، گفت: امروز شاهد افزايش ابتلاي افراد به زگيل‌هاي مقاربتي ( يك ريسك فاكتور) براي ابتلا به سرطان گردن رحم هستيم.

رييس مركز تحقيقات سرطان زنان با بيان اين كه هم‌اكنون كشورهاي غربي پيشگيري اوليه (واكسيناسيون) را مد نظر قرار داده‌اند، افزود: اگر سرطان گردن رحم به حال خود رها شود در سال 2010 ميلادي شيوع اين سرطان بيش از 45 درصد افزايش مي‌يابد كه بيشترين سهم آن مربوط به كشورهاي در حال توسعه است. (52 درصد كشورهاي در حال توسعه و 11 درصد كشورهاي غربي)

وي براي كاهش ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان گردن رحم، پيشگيري ثانويه (غربالگري) و پيشگيري اوليه (واكسيناسيون) را الزامي بر شمرد و افزود: واكسن سه گانه زگيل مقاربتي در فاصله سني 9 تا 26 سال عليه چهار ويروس زگيل (18، 16، 6 و 11 ) تزريق و به ميزان 75 درصد از بروز سرطان دهانه رحم مي‌كاهد.

دكتر قائم مقامي نوبت واكسيناسيون HPV را به ترتيب صفر، دو ماه بعد و سپس 6 ماه بعد عنوان كرد و افزود: ويروس 16 و 18 تا 75 درصد و ويروس‌هاي 11 و 6 به ميزان كمتر در بروز سرطان گردن رحم دخالت دارند.

اين انكولوژيست زنان با تاكيد بر ضرورت تزريق اين واكسن در سال‌هاي پيش از ازدواج‌، يادآور شد: پاپيلوما ويروس (ويروس زگيل) حتي خطر بروز سرطان واژن، ولو، مقعد و پوست پرينه را افزايش مي‌دهد.

وي علت افزايش شيوع زگيل‌هاي مقاربتي را روابط جنسي ناكامل عنوان كرد و افزود: نخستين قدم براي شناسايي ضايعات مشكوك بر روي دهانه رحم، انجام كولپوسكپي (ديدن گردن رحم با ميكروسكوپ‌هاي سه بعدي و درشت نمايي 6 تا 16 برابر ) و در صورت تاييد با استفاده از محلول اسيداستيك سه تا پنج درصد، سلول‌هاي غيرطبيعي و پيش سرطاني به رنگ سفيد در‌مي‌آيد(اصطلاحا «استووايت») كه مي‌توان با تكه‌برداري مانع از پيشرفت سرطان شد.

اين انكولوژيست زنان با بيان اين كه با شناسايي ضايعات پره سرطاني و درمان جراحي سرپايي (تكه برداري ) مي‌توان جلوي پيشرفت بيماري را گرفت در پايان يادآور شد: در مراحل پيشرفته‌تر غدد لنفاوي و با دست‌اندازي و متاستاز ساير بافت‌ها درگير مي‌شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت 9:36  توسط محمد تاجیک  | 

 

گفت‌وگو با بهمن کشاورز

امیر شادی - گاهی بانوان گرامی، شکایت از نحوه برخورد شدید شوهرانشان خصوصا گلایه از ایراد ضرب و جرح دارند. بسیاری از آنها خواستار طلاق نیستند.در قوانین داخلی در اصل 21 قانون اساسی به شکل کلی حمایتی از زنان شده است.در مورد راهکار‌های قانونی برخورد با این مسئله با بهمن کشاورز به گفت‌وگو نشستیم.

  • از گذشته‌‌های دور تاکنون زنان‌زیادی در خانه از جانب همسرانشان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. بسیاری از این زنان در عین حال مورد علاقه همسرانشان بوده‌اند ولیکن باز هم این اتفاق در مورد آنها جاری بوده است. چگونه برخوردی را در مقابل به خانم‌ها توصیه می‌کنید؟

به مسئله‌ای که طرح کردید باید از دو جنبه توجه کرد: 1- این جنبه که اصولا چرا چنین مقوله‌ای باید مطرح باشد.
به عبارت دیگر بدوا این سوال مطرح می‌شود که هر چند وجود تنش و تعارضی بین افراد بشر متاسفانه امری است که از آن گریزی نیست و این تنش و تعارض در گفت‌وگوی تند و توام با پرخاش دو نفر تا جنگ‌‌های بزرگ و کشتار‌های عظیم نمود خارجی می‌یابد اما چرا چنین حالتی باید بین دو نفر که زندگی مشترکی بر مبنای تفاهم و علاقه شروع کرده‌اند به وجود آید؟
همچنین این سوال نیز قابل طرح است که چرا با وجود این همه کلمات قصار و دستورات اخلاقی و اخبار و احادیث در مورد احترام خانم‌ها و مادران باید مردی به خود اجازه دهد که به یکی از مصادیق این احادیث و اخبار و دستورات اخلاقی – که در عین حال نزدیک‌ترین کس به اوست‌– تعرضی جسمی کند؟ پاسخ این سوالات را باید روانشناسان و جامعه‌شناسان بدهند.
طرفه اینکه «این مقوله مخصوص جوامعی که آنها را در حال توسعه می‌نامیم نیست و در کشورهایی که توسعه‌یافته و پیشرفته نیز نامیده می‌شوند با این پدیده مواجه هستیم. حتی در بعضی از کشورها محل‌هایی به نام خانه یا پناهگاه زنان کتک‌خورده وجود دارد.
به گمان من مسئله بیشتر فرهنگی است تا قضایی، از یک سو باید از کودکی به طور کلی به بچه‌ها آموخته شود که تعرض به دیگران خواه با سخن و خواه به طور فیزیکی جز در حالت دفاع به هیچ وجه جایز نیست و حرکت غیرانسانی است.
در عین حال به طور خاص باید احترام به خانم‌ها از کودکی به بچه‌ها آموخته شود.
اگر پسربچه‌ای از سنین طفولیت رفتار ناهنجار پدر خود را با مادرش و پدربزرگش را با مادربزرگش ببیند ناچار به خویش اجازه خواهد داد که همان رفتار را با خواهرانش و بعدها با همسرش و حتی با مادرش تکرار کند.
شگفت این است که تقریبا همگان در زشتی و قباحت این گونه رفتار متفق‌القولند به این ترتیب فراوانی مواردی از این گونه حیرت‌انگیز می‌نماید و با این اتفاق اقوال سازگار نیست.

  • چه برخورد قضایی و قانونی را موثر می‌دانید؟

اما از جنبه‌ قضایی و حقوقی ضرب و شتم زوجه به وسیله زوج در هیج حدی در قوانین ما تجویز نشده (حتی در حدی مانند تنبیه با مسواک).
بنابراین هر نوع تعرض جسمی یا قولی از طرف زوج به زوجه، ممنوع و طبق ضوابط کلی مربوط به ایراد ضرب و جرح قابل مجازات است.
این قواعد کلی در مواد قانون مجازات اسلامی راجع به قصاص و دیات آمده است.
از طرفی تعرضات شفاهی نیز به عنوان قذف یا توهین یا افترا و اشاعه اکاذیب حسب مورد قابل تعقیب و مجازات می‌باشد.
متاسفانه در بسیاری از موارد با این استدلال – البته اگر بشود این مورد را استدلال نامید – مواجه هستیم به خانمی که مورد تعرض قرار گرفته است، گفته می‌شود: «از این اتفاقات در همه خانواده‌ها می‌افتد، نباید بابت اینگونه مسائل زندگی را برهم زد... زن باید تحمل داشته باشد... و امثال اینها» البته باید پذیرفت که چون تحمل و صبر انسان حد مشخصی دارد ممکن است در حالت بسیار خاصی از حالت عادی خارج شود و به اقدامی که در خور انسان نیست دست بزند و ضرب و جرح کسی را مرتکب شود. اما اگر طرف این حرکت غیرانسانی همسر فرد باشد و قضیه تکرار هم بشود این بحث که زن باید به منظور حفظ نظام خانواده تحمل و سازگاری پیشه کند به نظر این جانب غیرقابل طرح خواهد بود.
به عنوان یک نظر و سلیقه شخصی - که البته احتمالا طرفداری جز خودم ندارم – حتی یک بار تعرض بدنی از این نوع را غیرقابل قبول و غیرقابل تحمل می‌دانم زیرا در اینجا آنچه که خدشه‌دار می‌شود کرامت انسانی است. گمان می‌رود آنچه که باعث توصیه تحمل و سازگاری به خانم‌ها می‌شود در اینگونه موارد از یکسو جنبه اقتصادی دارد و از دیگر سو جنبه اجتماعی.
از طرف دیگر وضعیت ناهنجار و نامطلوبی که بعد از طلاق از نظر پذیرش اجتماعی برای خانم‌ها پیش می‌آید آنها را در موضعی قرار می‌دهد که به رغم مواجه شدن با توهین و تحقیر و تعرض صبر و تحمل پیشه کنند.

  • آیا ضرب و شتم از مصادیق عسر و حرج است؟

قطعا این مسئله که خانمی به طور مستمر و مکرر در معرض ضرب و شتم و توهین باشد از مصادیق عسر و حرج است و اصولا نباید فراموش کرد که در اغلب موارد توسل به ضرب و شتم ناشی از ضعف منطق ضارب است. یعنی وقتی مردی در مباحثه با همسر خود به اصطلاح «کم می‌آورد» به ضرب و شتم متوسل می‌شود. بنابراین وجود این حالت حکایت از وجود وضعیتی در زندگی مشترک دارد که به نوبه خود حالت دیگری از عسر و حرج را – که همانا عدم انطباق افق‌‌های فکری طرفین بر یکدیگر می‌باشد – جلوه‌گر می‌کند.
آیا برای جلوگیری از چنین مواردی و یا اینکه در صورتی که چنین مشکلاتی پیش آید بشود به وسیله‌ای جلوی اعمال مرد را گرفت، آیا در نظر گرفتن مهریه سنگین برای زنان روش خوبی است؟
بنده با تعیین مهر سنگین و بیش از آنچه که صرفا برای رعایت ضوابط شرعی و حفظ سنن لازم است مخالفم و معتقدم باید موجباتی فراهم شود که خانم‌ها از نظر مادی و مالی نیازی به مهریه نداشته باشند. وصول به این نتیجه از یک سو با تشویق خانم‌ها به ادامه تحصیل و برخورداری از تخصص‌‌های مختلف میسر است و از دیگر سو – همچنان که بارها گفته‌ام باید نوعی تامین اجتماعی با بیمه برای خانم‌ها برقرار شود که از بدو ازدواج و همزمان با آن آغاز گردد. به نحوی که به فرض گسیخته شدن نکاح به هر علت حتی طلاق ولو اینکه به تقاضای زوجه باشد زوجه تحت پوشش این بیمه قرار گیرد و مشکل مالی پیدا نکند.
تردیدی نیست که این مهم جز با دخالت وکمک دولت انجام شدنی نیست.
سومین توصیه: این است که چیزی به عنوان دوران شناسایی متقابل پایگاه و مقبولیت عرفی به وجود آید زیرا بیشتر و شاید همه این تعارضات ناشی از عدم تفاهم به ویژه عدم تطابق فرهنگی زوجین است.
آنچه توصیه می‌شود معاشرت طرفین با رعایت ضوابط شرعی و مقتضیات اجتماعی با آگاهی خانواده‌ها و تحت‌نظارت آنهاست.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۸۹ساعت 23:20  توسط محمد تاجیک  | 

 

تهران امروز- نجمه آجربندیان: نخستین شعبه بانک ملی بانوان کشور با نام فاطمیه در مشهد افتتاح شد. اوایل سال 85 بود که رئيس مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي كشور از راه اندازی پارک بانوان از تاسیس بانک بانوان با سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری صرف بانوان کشوردرآینده خبرداد و حال پس از راه اندازی پارک بانوان در تهران،امسال نوبت به بانک بانوان رسیده است. بانکی که به گفته مدیر عامل بانک ملی به عنوان پایه‌گذار «بانک بانوان » در کشوربا هدف گسترش فرهنگ عفاف و افزایش امنیت برای حضور بانوان مسلمان ایرانی در جامعه تاسیس می‌شود.
محمود رضا خاوری ظهر روز گذشته در مراسم راه‌اندازی اولین شعبه بانوان بانک ملی درپایتخت معنوی کشور ؛مشهد ؛ در خصوص شرایط متفاوت راه‌اندازی این شعبه نسبت به سایر شعب بانک‌ها گفت: در این شعبه همه خدمات بانکی ارائه می‌شود.تنها ویژگی این شعبه نسبت به سایر شعب بانک‌ها این است که همه کارکنان و مشتریان آن زن هستند و حفاظت و امنیت آن بر عهده کلانتری بانوان مشهد است. او ایجاد این بانک را بزرگترین طرح ابداعی در بانک های کشور دانست و گفت: طرح تاسیس شعبه بانوان اردیبهشت امسال در دستورکار بانک ملی قرار گرفت و این شعبه در کمتر از دو ماه در مشهد افتتاح شد. خاوری در ادامه تصریح کرد: 30 درصد عمليات بانكي و پولي كشور توسط اين بانك انجام مي‌شود و در راستاي توسعه بانکداری اسلامي و بدون ربا در شعبه‌هاي اصلي اين بانك در سطح كشور باجه‌هايي براي ترويج بانکداری اسلامي اختصاص يافته است.به گزارش تهران امروز، بانک بانوان پیش از این در کشورهای عربستان و افغانستان تاسیس شده و این دو کشور با راه اندازی شعبه های مستقل برای ارائه خدمات بانکداری به بانوان سعی در ایجاد فضایی آرام برای حضور زنان خود در جامعه داشتند. ایران نیز با وجود حضور فعال زنان در جامعه دست به اقدامی مشابه با کشورهای همسایه زده است. با وجود ورود ابزارهای نوین بانکداری در کشور و سوق یافتن بانک‌های کشور به سمت بانكداری الکترونیکی و عدم نیاز مشتریان بانک‌ها به شعب برای انجام خدمات بانکداری، همچنین تلاش بانک مرکزی برای رفع محدودیت‌ها و موانع موجود بر سر راه ورود بانکداری مجازی در کشور ایجاد چنین شعبی چالش برانگيز به نظر می رسد. مشتریان بانک‌ها که طی سال‌های اخیر هر روز بیش از پیش خودرا با بانکداری مجازی نزدیک می کنند. حتی دیگر برای واریز پول و یا پرداخت قبوض نیازی به مراجعه به شعب نداشته و از طریق اینترنت بانک و خود پردازها ؛ البته با وجود نواقص و محدودیت‌های موجود؛ راه برای سهولت در انجام عملیات بانکی باز شده است. جایی برای نگرانی در خصوص نبود امنیت فیزیکی مشتریان خانم بانک‌ها نمی‌ماند. حتی در مواقع نیاز برای مراجعه به شعب بانک‌ها، دستگاه‌های دریافت شماره برای مشتریان برای جلوگیری از ازدحام جلوی باجه شعب وجود دارد.

نگاه کارشناسان
اینها همه انتقاداتی است که برخی از کارشناسان و مسئولان نظام بانکداری و همچنین مشتریان بانک‌ها به این طرح وارد می کنند یا شاید ابهاماتی است که به اصل اجرای این طرح وارد می‌دانند. سید عباس موسویان،عضو کارگروه بانکداری اسلامی درگفت و گویی با تهران امروز در خصوص ارتباط اجرای این طرح با اصل بانکداری بدون ربا می گوید: یکی از محورهایی که در مدل رشد اسلامی - ایرانی به طور جدی باید تعقیب شود بحث رسیدن به مدل مناسب بانکداری اسلامی است، زیرا بانکداری ما از یک جهت باید برخاسته از فرهنگ دینی ما یعنی اسلام باشد و از جهتی باید متناسب با فرهنگ ایرانی و شرایط اقتصادی ایران کنونی باشد. اگر هر یک از این ابعاد با مشکل مواجه باشد، قطعا نمی تواند مدلی کارآمد باشد و نمی‌تواند انتظاری که از آن داریم را برآورده کند.
او در ادامه می گوید: باید بانک‌های کشور به سمت ارتقای بانکداری اسلامی پیش روند. ولی آنچه روشن است این است که بانکداری اسلامی در تفکیک جنسیتی شعب خلاصه نمي‌شود. شاید بهتر باشد بانک‌ها با ارائه خدماتی متفاوت تر و برخورد مناسب با شخصیت بانوان راهی نوین در اجرای ضوابط بانکداری اسلامی داشته باشند. آنچه روشن است بانکداری اسلامی بیشتر بر قوانین کلان بانکداری کشور تمرکز دارد و در این زمینه پیش می‌رود.برداشت من چنین است که این روش بیشتر برای جذب مشتری از سوی بانک ملی انجام شده است.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 0:13  توسط محمد تاجیک  | 

http://www.vatanemrooz.ir/1389/3/16/VatanEmrooz/438/Page/5/index.htm

در پی برگزاری جلسه هم‌اندیشی گروهی از زنان بازرگان ایران در وزارت بازرگانی،به پیشنهاد وزیر بازرگانی ایجاد تشکلی فراگیر برای این گروه از فعالان بازرگانی در دستور کار قرار گرفت.در این نشست که به دعوت وزارت بازرگانی و با حضور وزرای بازرگانی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکزامور زنان و خانواده، رئیس فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بخش خصوصی از اتاق بازرگانی و اصناف در آستانه میلاد حضرت زهرا(س) برپا شد، مشکلات و چالش‌های تجارت بانوان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی به عنوان میزبان نشست،گفت: وزارت بازرگانی قصد دارد فعالیت زنان بازرگان را توسعه دهد و خواستار تشکیل یک کانون مردم نهاد برای هدایت و حمایت زنان در بخش تجارت است. غضنفری ادامه داد: مجلس، دولت، اتاق بازرگانی و اصناف 4 ضلع این تشکل خواهند بود، ضمن آنکه این تشکل مورد حمایت قانونی دولت و مجلس است و بخش رسانه‌ای کشور باید به این حرکت کمک کند. وزیر بازرگانی در بخش دیگری از سخنان خود با جمع‌بندی نظرات حاضران، درخواست کرد گروهی 5 نفره متشکل از یک نفر نماینده مشترک وزارت بازرگانی و وزارت بهداشت، یک نفر از مجلس، نماینده‌ای از اتاق بازرگانی‌ و یک نفر از اصناف به همراه نماینده مرکز امور زنان و خانواده، به‌عنوان هیات موسس، اساسنامه و شرح وظایف تشکلی تحت عنوان «کانون زنان بازرگان ایران» را تهیه و آن را در مراجع رسمی به ثبت برسانند. وی اعلام آمادگی کرد که به مدت یک‌سال محلی را در وزارت بازرگانی به‌عنوان دبیرخانه این کانون اختصاص دهد. غضنفری، پیگیری مشکلاتی که بانوان بازرگان و صنعتگر با آن روبه‌رو هستند، برنامه‌ریزی برای کمک فکری و مشورتی به همه زنانی که نیازمند شروع کار بازرگانی هستند و آمادگی برای ایفای نقش به‌عنوان رابط برای گروهی که از طریق قانون مشاغل خانگی مشغول به کار می‌شوند با بازار و کسب و کار بیرون خانه را از جمله اهداف کوتاه مدت این تشکل برشمرد. در ادامه این جلسه سیده فاطمه مقیمی، رئیس شورای بانوان اتاق بازرگانی نیز با بیان اینکه 6/31 درصد از شاغلان بخش خدمات، 8/31 درصد شاغلان بخش صنعت و 6/31 درصد از شاغلان بخش کشاورزی را زنان تشکیل می‌دهند، افزود:علاوه بر این 7/59 درصد از شاغلان بخش خصوصی و 3/37 درصد از شاغلان بخش دولتی را زنان تشکیل می‌دهند. مقیمی با اشاره به پیشینه حضور اولین زن ایرانی موفق در سال 1326 که موفق به دریافت نخستین کارت بازرگانی در کشور شد،خاطر نشان کرد: امروز 87 سال از تاسیس نخستین اتاق بازرگانی می‌گذرد و شورای بانوان بازرگان نیز در سایه فعالیت همین اتاق‌ها تشکیل شده و هم اکنون در اتاق تهران 2 هزار و 500 زن دارنده کارت بازرگانی هستند و در سراسر کشور 4 هزار و 500 کارت بازرگانی برای زنان صادر شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 9:34  توسط محمد تاجیک  | 

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 20:25  توسط محمد تاجیک  | 


 
   
 

نماينده ايران در كنوانسيون جهاني كنترل دخانيات گفت: «بر اساس تحقيقي در سال 86 كه قابل تعميم به سال‌هاي بعد از آن نيز هست، زنان در مناطق يك تا هفت تهران نسبت به ساير مناطق بيشتر سيگار مي‌كشند.»
به گزارش ايسنا، علي اصغر فرشاد، نماينده ايران در تنظيم كنوانسيون جهاني كنترل دخانيات و عضو كميسيون سلامت شهرداري تهران گزارشي از نحوه اجرايي و عملياتي شدن مصوبه «شهر بدون دخانيات» در جلسه شوراي شهر ارائه كرد.وي با تاكيد بر اين كه روند رشد تعداد خانم‌هاي سيگاري نگران‌كننده است به يك تحقيق در اين زمينه اشاره كرد و گفت: «زنان مناطق شمالي تهران بيشتر سيگار مي‌كشند.» عضو كميسيون سلامت شهرداري تهران با اشاره به انجام تحقيقي در همين راستا در مناطق شهرداري تهران كه در سال 86 انجام شده است، افزود: در مناطق 7، 10، 11، 15، 16 و 17 بيشترين تعداد سيگاري در بين خانوارها شناسايي شده و در مناطق يك تا هفت تعداد زنان سيگاري بيشتر از ساير مناطق بوده است.نماينده ايران در كنوانسيون جهاني كنترل دخانيات تاكيد كرد كه تعداد نو جوانان سيگاري در مناطق 10، 13، 18، 7 و 8 بيشتر از ساير مناطق و در منطقه 20 و 22 اين تعداد بسيار قابل توجه است.وي با تاكيد بر اين كه اين آمار بدون هيچ اصراري و پنهان كاري اعلام شده و شامل آماري پنهان نمي‌شود، اظهار كرد: «متاسفانه در اطراف مدارس سيگار و به سهولت به فروش مي‌رسد و عمده سفره‌خانه‌هاي سنتي نيز قليان عرضه مي‌كنند و متاسفانه در سريال‌ها و فيلم‌هاي تلويزيوني انواع تبليغات وجود دارد و هنرپيشه‌هاي مثبت و منفي به صورت علني سيگار مي‌كشند.»

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 16:24  توسط محمد تاجیک  | 

 
براساس آمار سازمان بهداشت جهاني، تعداد زنان سيگاري در 20 سال اخير 60 درصد افزايش يافته است. همچنين، تعداد زناني كه روزانه بيشتر از يك پاكت سيگار مي‌كشند 3 برابر شده است. آخرين آمار موجود در رابطه با جمعيت زنان و مردان سيگاري كشور نشان مي‌دهد كه از كل جامعه بالاي 15 سال كشور، حدود 3 درصد زنان و حدود 25 درصد مردان سيگاري هستند كه جمعيت زنان سيگاري در مقايسه با مردان كمتر است. همچنين زنان ايراني در مقايسه با زنان ديگر كشورها، كمتر سيگار مصرف مي‌كنند.

هرچند هنوز آمار زنان سيگاري در كشور كم نيست، اما آنچه نگران‌كننده است اين است كه در مقايسه با 20 سال گذشته زنان جوان، بيشتر سيگار مصرف مي‌كنند كه اين امر نگران‌كننده و زنگ خطري براي آينده است. از آنجا كه زنان، مادران آينده هستند و مي‌توانند نقش آموزشي تاثيرگذاري در فرزندان داشته باشند، مصرف سيگار در آنها از اهميت زيادي برخوردار است؛ به طوري كه در صورت افزايش مصرف در آنها بايد در انتظار نسلي با سيگاري‌هاي بيشتري باشيم.

جريانات فمينيستي سال‌هاي 70 ـ 60 ميلادي در اروپا و مطرح شدن برابري زن و مرد در آن سال‌ها فرصتي براي گسترش فعاليت كمپاني‌هاي دخانياتي و برنامه‌ريزي آنها براي سيگاري كردن زنان بود. كمپاني‌هاي دخانياتي از اين جريانات فمينيستي سوء‌استفاده كرده و سيگار را يك رفتار مردانه و مناسب مطرح كردند. در خلال چند دهه گذشته مصرف دخانيات در مردان دنيا در يك حد متوسط ثابت مانده، اما در زنان افزايش يافته است؛ چراكه در اين سال‌ها كمپاني‌هاي دخانياتي دقت و برنامه‌ريزي خود را براي سيگاري كردن قشر زنان كه نصف يك جامعه را تشكيل مي‌دهند، منعطف كرده و از تمركز روي مردان خارج شدند.

بر اين اساس است كه امسال سازمان بهداشت جهاني به واسطه در نظر گرفتن شعار «جنسيت و دخانيات با تاكيد بر حفاظت زنان در مقابل استعمال دخانيات» در روز جهاني بدون دخانيات، به‌ زنان هشدار مي‌دهد كه تحت تاثير تبليغات قرار نگيرند.

‌كمپاني‌هاي دخانياتي به واسطه چنين اقداماتي در نظر دارند، زنان را تحت تاثير قرار داده تا مصرف سيگار در آنها افزايش يابد كه در صورت افزايش جمعيت زنان سيگاري، نسل‌ بعدي افراد سيگاري بيشتري خواهد داشت. بنابراين لازم است در اين زمينه اقدامات فرهنگي و پيشگيرانه بيشتري صورت گيرد.

متاسفانه افزايش مصرف سيگار در كشور در 2 قشر زنان تحصيلكرده و غيرتحصيلكرده جامعه، وجود دارد اما در افراد تحصيلكرده اين افزايش مصرف بيش از قشر عام است. در مورد مصرف قليان اين آمار نگران‌كننده‌تر است. آخرين آمار در مورد مصرف قليان حاكي از آن است كه در كل جامعه، زنان به اندازه مردان قليان مصرف مي‌كنند. بنابراين دختران و پسران جامعه به يك اندازه و حدود 25 تا 30 درصد تجربه مصرف قليان را دارند كه اين امر خطرناك است. اين در حالي است كه 5 تا 6 درصد دختران و زنان در جواني و 20 تا 30 درصد پسران و مردان جوان، تجربه مصرف سيگار دارند. بنابراين به نظر مي‌رسد در جامعه اين حالت وجود دارد كه مصرف سيگار يك رفتار مردانه است، اما مصرف قليان ميان دختر و پسر چندان تفاوتي ندارد.

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:35  توسط محمد تاجیک  | 

 
ابرار :رئيس دانشگاه علوم پزشكى تهران از راه اندازى بيمارستان جامع زنان خبر داد و گفت: در اين بيمارستان زنان علاوه بر بهره مندى از خدمات پزشكى آموزشهايى نيز فرا مى گيرند. باقرلاريجانى افزود: حضرت فاطمه (س) بايد به عنوان الگوى رفتارى براى همه باشد. وى گفت: در دانشگاه علوم پزشكى تهران براى زنان بايد تدابيرى بينديشيم تا در برنامه هاى مربوط به خودشان مشتاق تر شركت كنند. به گزارش مهر، رئيس دانشگاه علوم پزشكى تهران افزود: بر اساس سه محور آموزش، پژوهش و ارائه خدمت برنامه چهارساله روشنى براى آموزش و پژوهش و ارائه خدمت در نظر داريم كه امروز به تصويب هيات امناى دانشگاه علوم پزشكى تهران مى رسد. وى با بيان اينكه اساتيد زن مى توانند فعاليتهاى علمى خوبى داشته باشند، تصريح كرد: بايد شبكه اى از اين اساتيد در دانشگاه علوم پزشكى تهران تشكيل شود و اميدوار هستيم كه دفتر امور زنان آن را ساماندهى كند. رئيس دانشگاه علوم پزشكى تهران اضافه كرد: بايد بيمارستان جامع زنان را ايجاد كنيم تا در آن كارهاى درمانى و آموزشى مختص زنان انجام شود.
+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 11:29  توسط محمد تاجیک  | 

 هجمه‌هاي فمنيستي يكي از دلايل دادخواست‌هاي جدايي از سوي زنان بوده است

فاطمه علي اصغر
تهران امروز

مطالعه و بررسي آمارطلاق در سال گذشته تكان دهنده بوده چراكه آمار طلاق به ثبت رسيده در 11 ماه نخست سال 88 نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن 2/ 13 درصد افزايش داشته است. اين در حالي است كه اين رويكرد تنها يك بخش از اين پديده اجتماعي به شمار مي‌رود و ريشه يابي دلايل رخداد آن بسيارمهم است. يكي از اين دلايل به زعم كارشناسان ديني كاهش پايبندي زنان به خانواده است. اخيرا هم معاون قضايي رئيس كل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب تهران اعلام كرده كه با افزايش بار حقوق مالي زنان در هنگام طلاق از طرف مرد، بيش از 50 درصد دادخواست‌هاي طلاق از سوي زنان ارائه شده است. با اين وجود در همايش حقوق زن در حوزه قوانين اسلام و خانواده مهم‌ترين دليل را كاهش اعتقادات ديني و هجمه‌هاي فمنيستي عنوان كردند. جامعه‌شناسان هشدار مي‌دهند كه بايد در اين زمينه تحقيقات و بررسي‌هاي مفصل و جامعي صورت بگيرد.
در همين حال معاون قضايي رئيس كل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب تهران در حالي كه از وضعيت به وجود آمده اظهار نگراني مي‌كند، مي‌گويد: در اسلام اهميت زيادي به خانواده داده شده و نگاه اسلام به خانواده عميق، وسيع و اخلاقي است كه افراد زيادي را شامل مي‌شود.
فرحناز خسروشاهي نقب به انديشه‌هاي اسلامي مي‌زند: خانواده بنيادي ‌ترين نهاد جامعه است و در همه اديان الهي به خانواده توجه شده است و اسلام توصيه‌هاي اكيدي براي آغاز شكل‌گيري خانواده و انتخاب همسر دارد.
او با تاكيد به آسان كردن تشكيل خانواده، پاسداري از قداست خانواده و استواري ارتباط خانواده بر پايه اصول و اخلاق اسلامي، بر اين امر پافشاري مي‌كند: ازدواج آسان به اين معنا نيست كه هركس با هر ويژگي و شرايطي ازدواج كند بلكه بايد به معيارهاي انتخاب همسر در قرآن كريم كه بر آن تاكيد شده، توجه كنيم. «عفت در جامعه در سايه رشد عفت در خانواده حاصل مي‌شود و حفظ كرامت انساني و تكميل دين از ديگر مزاياي ازدواج است.» خسروشاهي با بيان اين نكته تقويت فضيلت اخلاق و عفت در جامعه را از آثار تشكيل خانواده عنوان مي‌كند. به اعتقاد او، در خانواده، افراد مي‌آموزند براي رعايت مصلحت جمع از مصلحت فردي بگذرند و مسئوليت‌پذيري براي تك‌تك افراد خانواده و افزايش مروت و جوانمردي است. يكي از مسائلي كه بيش از همه مي‌تواند مسئولان را در جامعه به فكر اندازد، شكل گرفتن انديشه‌هاي خانوادگي براساس معيارهاي غربي است. خسروشاهي با مقايسه خانواده در اسلام و غرب، بر اين اصل ايمان دارد كه در غرب ارزش‌هايي كه در يك خانواده است ناديده گرفته مي‌شود و تغيير شكل درمعيارهاي انتخاب همسر موجب ناپايداري خانواده‌ها شده وغرب در ساختار خانواده به‌طور جدي دچار بحران شده است. خسروشاهي در اين زمينه يك مثال مي‌زند: در كشوري مانند روسيه كه 65 درصد آمار طلاق دارد جوانان نگران خوشبختي هستند و انتظارات آنها از خانواده تغيير كرده و حفظ خانواده چندان جدي گرفته نمي‌شود.
او با با نگاهي به حقوق مالي زنان تاكيد مي‌كند: اجرت‌‌المثل يكي از حقوق زنان است كه براي حفظ آن تلاش زيادي شد و درباره افزايش بار مالي حقوق زنان متاسفانه شاهد افزايش ميزان طلاق از سوي زنان شديم به‌طوري كه 50درصد دادخواست طلاق از سوي زنان است.

هجمه‌هاي فمنيستي دردسرزا
هرچند هنوز ارتباط‌هاي معنايي قوي‌اي ميان هجمه‌هاي فمنيستي و فرود آمدن ضربه‌هاي مهلكي به انديشه زنان ثابت نشده است اما طاهره بيگم سيديّ مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري بر اين امر اصرار مي‌كند و مي‌گويد:هجمه‌هاي فمنيستي ضربه‌هاي مهلكي به انديشه زنان زده كه علت آن بي‌اطلاعي از حوزه‌هاي ديني و حقوقي است. به اعتقاد اين مدير، در سال‌هاي اخير در مورد زنان و حقوق آنها به گونه‌اي رفتار شده كه وقتي از حقوق زنان صحبت مي‌شود نگاه تقابلي با حقوق مردان تداعي مي‌شود. به گزارش مهر، مديركل امور بانوان و خانواده استانداري قزوين بار ديگر تاكيد مي‌كند: اسلام دين جامع و كاملي است اما چون با قوانين اسلامي آشنايي كامل نداريم شاهد دعاوي زيادي در دادگاه‌هاي كشور هستيم. فمنيسم باور داشتن به حقوق زنان و برابري سياسي، اجتماعي، و اقتصادي زن و مرد است. اين نظريه‌اي است كه از جنبش‌ها، نظريه‌ها و فلسفه‌هاي گوناگون تشكيل شده كه در ارتباط با تبعيض جنسيتي هستند و از برابري براي زنان دفاع مي‌كند.

آمارهاي نگران كننده
نگاهي به آمارهاي طلاق در ايران همچنان بر نگراني‌ها مي‌افزايد. بر اساس گزارش سازمان ثبت احوال در 11 ماه از سال 1388 در هر يك ساعت 14 واقعه طلاق به ثبت رسيده. اين آمار با محاسبه 114 هزار و 674 واقعه طلاق ثبت شده در سال گذشته به دست آمده كه بيشترين آنها مربوط به مردان 25 تا 29 سال است و از اين ميان سه هزار و 917 رويداد طلاق مربوط به مردان بالاي 60سال است. همچنين آنچه در اين آمار به چشم مي‌خورد افزايش 36/ 7درصدي طلاق در استان يزد است كه در ميان ديگر استان‌ها بيشترين ميزان تغييرات را به خود تعلق داده‌است و پس از آن استان چهارمحال‌وبختياري با
32/ 6درصد ركورددار اين واقعه‌ است. طبق اين آمار كه در سايت رسمي سازمان ثبت احوال نيز قابل مشاهده است ازدواج با 804 هزار و 628 واقعه به ثبت رسيده هم نسبت به سال گذاشته 5/ 2 درصد كاهش داشته و بيشتر ازدواج در زنان و مردان 20 تا 24 سال بوده است. همچنين بيشترين آمار ثبت شده مربوط به زوج‌هايي است كه مرد 20 تا 24 سال و زن15تا 19 سال سن دارد و تعداد آن 157 هزار و 27 واقعه است.

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 21:46  توسط محمد تاجیک  | 

تمرين حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 فرهیختگان:كم نبوده مسابقاتي كه در چند سال اخير در ايران برگزار شده و تماشاگر زن داشته است. اما آنها در مسابقات قهرماني واليبال نوجوانان آسيا حضوري متفاوت داشتند.

صداي تشويق‌هايشان كه بلندتر از صداي مردان بود، به همه كساني كه از صفحه تلويزيون مسابقات را پيگيري مي‌كردند، اين نويد را مي‌داد كه سازمان تربيت‌بدني و فدراسيون واليبال به زنان اجازه حضور در سالن واليبال آزادي را داده است. فقط صدا نبود كه حضور زنان را تاييد مي‌كرد. فدراسيون واليبال در اقدامي جديد و غافلگير‌كننده به دو داور زن هم اجازه داده بود در تيم داوري مسابقات حضور داشته باشند. داوران بين‌المللي كه كمتر شانس حضور در مسابقات بين‌‌المللي را داشته‌‌اند با توجه به امتياز ميزباني ايران اين شانس را داشتند كه مسابقاتي در اين سطح را تجربه كنند.فدراسيون واليبال يكي از فدراسيون‌هايي بود كه مخالف حضور زنان در ورزشگاه‌‌ها بود. محمدرضا يزداني‌خرم رئيس پيشين اين فدراسيون حتي با فعاليت زنان زير نظر فدراسيون مخالفت كرده بود. اما محمدرضا داورزني، جانشين يزداني‌خرم، سياستي متفاوت با او داشت. با حمايت‌‌هاي داورزني بود كه زنان بعد از 30 سال به مسابقات بين‌المللي خارج از ایران اعزام شدند و بعد از سال‌ها دوري از ورزشگاه‌ها توانستند مسابقات واليبال مردان را از نزديك تماشا كنند. حضور آنها در سالن‌هاي واليبال از مسابقات باشگاهي آ‌غاز شد و در مسابقات نوجوانان هم كه جمعه با قهرماني ايران به پايان رسيد، نقش‌شان به حدي بود كه به‌عنوان يكي از عوامل پيروزي معرفي شوند.
ناصر شهنازي سرمربي تيم ملي كه معتقد است حضور خانواده‌ها، روحيه بیشتری به بازيكنان مي‌دهد، اميدوار است در رشته‌‌هاي ديگر هم مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها صادر شود: «نبايد زنان را از حضور در سالن‌هاي ورزشي محروم كنيم. همانطور كه مردان حق دارند در شادي‌ها شركت كنند و براي قهرماني تيم‌شان هورا بكشند، زنان هم بايد از اين فرصت استفاده كنند. ما بايد شرايطي برايشان فراهم كنيم تا بتوانند از همه امكانات موجود استفاده كنند. مخالفت‌هايي براي ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود دارد كه به نظر من مسوولان نظام و سازمان تربيت‌بدني بايد آن را حل كنند.»خانواده‌هاي بازيكنان چند روز قبل از اينكه مسابقات آسيايي آغاز شود، تقاضا كرده بودند كه بتوانند بازي‌ها را از نزديك تماشا كنند. به گفته حسين حسيني، سرپرست تيم نوجوانان، فدراسيون واليبال هم با هماهنگي با سازمان تربيت‌بدني شرايط حضور زنان را در سالن فراهم كرده بود. حسيني مي‌گويد با حضور خانواده‌ها بود كه بازيكنان بهترين بازي‌شان را انجام دادند: «حراست به بهترين شكل عمل كرد. در طبقه بالا جاي خاصي را براي زنان در نظر گرفته بوديم. در گروه سني نوجوانان داشتن روحيه 70 درصد كار است. وقتي مادر، خواهر و اعضاي ديگر خانواده در سالن باشند، ‌بازيكنان هم با روحيه بهتري بازي ‌مي‌كنند.»

داور دوم و خط‌نگه‌دار زن
اميدوار حاتمي رئيس كميته داوران فدراسيون هم يكي از دلايل اصلي قهرماني نوجوانان را حضور خانواده‌‌هاي آنها در سالن مسابقات مي‌داند: «حضور تماشاگران زن يكي از دلايل اصلي قهرماني تيم بود. اين يك واقعيت است و من با همه وجودم به آن اعتقاد دارم. 40 سال است كه در واليبال مربيگري و كارشناسي مي‌كنم. در اين مسابقات به وضوح ديدم كه چين، ژاپن، هند و حتي چين‌تايپه از نظر كار واليبال استخوان‌بندي خوبي داشتند. تنها برتري ايران نسبت به آنها دو چيز بود؛ اول اينكه در تيم ايران همه بازيكنان يك‌دست بودند و ستاره نداشتيم و مهم‌تر از آن اين بود كه بازيكنان كه هنوز در سن نوجواني هستند و حرفه‌اي نشده‌اند و از نظر روحي به عواملي وابسته هستند، خانواده‌‌هايشان را كنارشان داشتند. حضور زنان در سالن در اين پيروزي تاثير صددرصد داشت.»در اين مسابقات زنان نقش ديگري هم داشتند. هر روز از مسابقات دو منشي زن در تيم داوري بازي‌ها حضور داشتند. يكي از آنها منشي بود و امتيازات را ثبت مي‌كرد و ديگري مسوول كنترل ورود و خروج ليبرو به زمين بازي بود.
معرفي بازيكنان دو تيم در همه بازي‌ها غير از فينال و رده‌بندي هم به يكي از زنان سپرده شده بود. حاتمي مدعي است كه زنان يكي از مشكلات هميشگي تيم‌ داوري را برطرف كرده بودند: «عملكرد آنها عالي بود. ما هميشه براي كنترل ليبرو با مشكل روبه‌رو بوديم. اما اين بار هيچ اشتباهي نشد. همه داوران زني كه در اين مسابقات حضور داشتند، خيلي خوب ظاهر شدند.»
با توجه به عملكرد راضي‌كننده اين زنان است كه حاتمي در نظر دارد از آنها در مسابقات بيشتر و جاهاي مهم‌تري استفاده كند: «اين يك تمرين خوب براي ما بود. برنامه‌هاي مهم‌تري براي زنان داور داريم. ما مي‌خواهيم از اين به بعد از آنها به‌عنوان خط نگه‌دار و داور دوم استفاده كنيم.»
تمرین برای ورودزنان
پررنگ شدن حضور موفق زنان در سالن واليبال شايد بهترين پاسخ باشد به كساني كه در همه سال‌های اخیر مخالف حضور زنان در ورزشگاه‌هايي بوده‌اند كه مردان حضور داشته‌اند. زنان بدون هيچ مشكلي در سالن‌هاي واليبال حاضر شده‌اند. چه در نقش تماشاگر و چه در لباس يك داور. مخالفاني كه نگران حضور زنان در استاديوم‌هاي فوتبال يا حتي در مسابقات ديگر رشته‌هاي ورزشي بوده‌اند، شايد راهي براي حل اين مشكل پيدا كرده باشند. فدراسيون واليبال با اجازه‌اي كه براي حضور زنان در مسابقات مردان صادر كرد امتحان خود را براي كنترل ورود و خروج آنها و نحوه حضورشان در سالن پس داده است.

اعتراض نماينده مجلس
به حضور زنان و لباس مردان
با اينكه افكار عمومي برنامه‌هاي فدراسيون واليبال را براي نحوه حضور زنان در ورزشگاه‌‌ها تاييد مي‌كنند، اما هستند كساني كه هنوز مخالف حضور زنان در سالن‌هاي ورزشي هستند.
حجت‌الاسلام محمدتقي رهبر نماينده مردم اصفهان و رئيس مجمع روحانيون مجلس، ديروز در گفت‌وگو با فارس معترض شد چرا زنان در سالن مسابقات واليبال حضور داشتند: «كساني كه در اين مسابقه امتيازات را ثبت مي‌كردند، زن بودند و اين موضوعي است كه بايد سازمان تربيت‌بدني در اين زمينه پاسخگو باشد. اين اقدام سازمان تربيت‌بدني موجب تعجب همگان شده است. در گذشته بحث حضور زنان براي ديدن مسابقات ورزشي در سازمان تربيت‌بدني مطرح شده بود ولي اين موضوع عملي نشد.»
موضوع ديگري كه محمدتقي رهبر از آن ايراد گرفته است، لباس بازيكنان در اين مسابقات است: «بعد از همه صحبت‌هايي كه درباره لباس‌هاي ورزشي آقايان در اين مسابقات مطرح شد، لباس ورزشي تيم ايران در اين مسابقه بسيار نامناسب و خلاف شرع بود. موضوع حجاب و عفاف تنها مخصوص خانم‌ها نيست بلكه بايد اين موضوع از سوي آقايان نيز رعايت شود. سازمان تربيت‌بدني بايد در اين مورد هم پاسخگو باشد.»
سعيد درخشنده نايب‌رئيس فدراسيون واليبال ديروز در اين ‌باره اظهارنظري نكرد و گفت سازمان تربيت‌بدني بايد موضعش را در اين‌ باره اعلام مي‌‌كند. اما حسين حسيني درباره لباس بازيكنان توضيح داد: «اين لباس استاندارد بين‌المللي واليبال است. آنها اگر لباس آستين‌دار استفاده كنند، موقع زدن ضربه اذيت مي‌شوند.»
محمد داورزني، رئيس فدراسيون واليبال براي شركت در نشست كنفدراسيون واليبال آسيا به چين رفته است. به‌طور حتم او پس از بازگشت از اين سفر توضيحاتي در پاسخ به محمدتقي رهبر و ديگر معترضان ارائه مي‌كند.
 
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 11:48  توسط محمد تاجیک  |