زنان

آخرین اخبار گزارشها وتحلیلها درباره زنان وخانواده

رييس مركز امور زنان و خانواده از تشكيل كانون «زنان بازرگان» در آينده‌اي نزديك خبر داد.

مريم مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اينكه ايده اوليه تشكيل اين كانون در جلسه‌اي كه به مناسبت هفته زن در وزارت بازرگاني برگزار شده بود مطرح شد، افزود: در آن جلسه، زنان بازرگان نياز خود را به ايجاد سامانه‌اي كارآمد براي فعاليت زنان بازرگان در قالب آن اعلام كردند.

وي با اشاره به اينكه طي هفته اخير سومين جلسه مربوط به اين موضوع در محل مركز امور زنان و خانواده با حضور نمايندگان زنان بازرگان برگزار شد، خاطر نشان كرد: در اين جلسه پيش‌نويس اساسنامه اين كانون مطرح شد و اميدواريم اين اساسنامه به زودي نهايي شود.

مجتهدزاده با بيان اينكه قرار است هيات موسس اين كانون با عضويت نمايندگاني از مركز امور زنان، وزارت بازرگاني، وزارت بهداشت، فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي، اتاق بازرگاني و صنايع و معادن و شوراي اصناف تشكيل شود، گفت: پروين هدايتي، معاون طرح و برنامه مركز امور زنان، به عنوان نماينده مركز در هيات موسس كانون عضويت خواهد داشت.

مشاور رييس‌جمهور در امور بانوان در ادامه با اشاره به اينكه شش هدف و 15 وظيفه و ماموريت در پيش نويس اساسنامه كانون پيش بيني شده است، توانمندسازي زنان براي ورود به عرصه هاي اقتصادي بازرگاني و تجارت، تسهيل فضاي كسب و كار زنان بازرگان، حمايت و تشويق زنان فعال در امور اقتصادي و بازرگاني و همسو كردن توانمندي‌هاي آنان در راستاي توسعه اقتصادي كشور، ارتقاي جايگاه زنان بازرگان و حمايت از تجاري سازي فعاليت‌هاي نوآورانه زنان را از جمله اهداف كانون زنان بازرگان عنوان كرد.

مجتهدزاده در خاتمه  اهم ماموريت‌هاي اين كانون را شناسايي، جذب و تشويق زنان صاحب ايده و علاقه‌مند به سرمايه گذاري اقتصادي، ارتباط مستمر و همكاري دو سويه با رسانه‌ها، تعامل با دانشگاه‌ها و سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي در داخل و خارج از كشور و نيز تشكيل بانك اطلاعاتي زنان ايراني كارآفرين، مخترع و فعال در عرصه‌هاي تجارت و اقتصاد داخلي و خارجي برشمرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹ساعت 16:9  توسط محمد تاجیک  | 

http://www.vatanemrooz.ir/1389/3/16/VatanEmrooz/438/Page/5/index.htm

در پی برگزاری جلسه هم‌اندیشی گروهی از زنان بازرگان ایران در وزارت بازرگانی،به پیشنهاد وزیر بازرگانی ایجاد تشکلی فراگیر برای این گروه از فعالان بازرگانی در دستور کار قرار گرفت.در این نشست که به دعوت وزارت بازرگانی و با حضور وزرای بازرگانی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکزامور زنان و خانواده، رئیس فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بخش خصوصی از اتاق بازرگانی و اصناف در آستانه میلاد حضرت زهرا(س) برپا شد، مشکلات و چالش‌های تجارت بانوان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی به عنوان میزبان نشست،گفت: وزارت بازرگانی قصد دارد فعالیت زنان بازرگان را توسعه دهد و خواستار تشکیل یک کانون مردم نهاد برای هدایت و حمایت زنان در بخش تجارت است. غضنفری ادامه داد: مجلس، دولت، اتاق بازرگانی و اصناف 4 ضلع این تشکل خواهند بود، ضمن آنکه این تشکل مورد حمایت قانونی دولت و مجلس است و بخش رسانه‌ای کشور باید به این حرکت کمک کند. وزیر بازرگانی در بخش دیگری از سخنان خود با جمع‌بندی نظرات حاضران، درخواست کرد گروهی 5 نفره متشکل از یک نفر نماینده مشترک وزارت بازرگانی و وزارت بهداشت، یک نفر از مجلس، نماینده‌ای از اتاق بازرگانی‌ و یک نفر از اصناف به همراه نماینده مرکز امور زنان و خانواده، به‌عنوان هیات موسس، اساسنامه و شرح وظایف تشکلی تحت عنوان «کانون زنان بازرگان ایران» را تهیه و آن را در مراجع رسمی به ثبت برسانند. وی اعلام آمادگی کرد که به مدت یک‌سال محلی را در وزارت بازرگانی به‌عنوان دبیرخانه این کانون اختصاص دهد. غضنفری، پیگیری مشکلاتی که بانوان بازرگان و صنعتگر با آن روبه‌رو هستند، برنامه‌ریزی برای کمک فکری و مشورتی به همه زنانی که نیازمند شروع کار بازرگانی هستند و آمادگی برای ایفای نقش به‌عنوان رابط برای گروهی که از طریق قانون مشاغل خانگی مشغول به کار می‌شوند با بازار و کسب و کار بیرون خانه را از جمله اهداف کوتاه مدت این تشکل برشمرد. در ادامه این جلسه سیده فاطمه مقیمی، رئیس شورای بانوان اتاق بازرگانی نیز با بیان اینکه 6/31 درصد از شاغلان بخش خدمات، 8/31 درصد شاغلان بخش صنعت و 6/31 درصد از شاغلان بخش کشاورزی را زنان تشکیل می‌دهند، افزود:علاوه بر این 7/59 درصد از شاغلان بخش خصوصی و 3/37 درصد از شاغلان بخش دولتی را زنان تشکیل می‌دهند. مقیمی با اشاره به پیشینه حضور اولین زن ایرانی موفق در سال 1326 که موفق به دریافت نخستین کارت بازرگانی در کشور شد،خاطر نشان کرد: امروز 87 سال از تاسیس نخستین اتاق بازرگانی می‌گذرد و شورای بانوان بازرگان نیز در سایه فعالیت همین اتاق‌ها تشکیل شده و هم اکنون در اتاق تهران 2 هزار و 500 زن دارنده کارت بازرگانی هستند و در سراسر کشور 4 هزار و 500 کارت بازرگانی برای زنان صادر شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 9:34  توسط محمد تاجیک  |